Lité potěry anhydritové a cementové

LITÉ POTĚRY

Litý podlahový potěr je jedním z nejspolehlivějších způsobů, jak realizovat podlahy. V bytových či administrativních prostorách se nejčastěji využívají anhydritové potěry, které jsou na bázi bezvodého síranu vápenatého a jsou vhodné k použití přímo pod nášlapnou vrstvu podlah.

Anhydritové podlahy tvoří ideální podklad pod všechny typy finálních nášlapných vrstev (koberce, dlažby, laminátové podlahy, dřevěné podlahy, parkety apod.).

Lité podlahy z anhydritu je možné realizovat ve většině interiérů od bytů až po rozsáhlé sportovní haly.

Navíc je ideální pro zalévání podlahového topení.

Výhody anhydritových potěrů:

V místech, kde není možné aplikovat anhydrit, využíváme cementové potěry. Typicky se jedná o trvale vlhká prostředí nebo prostory s vysokými nároky na vyšší pevnost a odolnost podlahy (např. skladové haly).

Výhody cementových potěrů:

často kladené otázky

Každou poptávku je třeba nacenit individuálně.

Lité potěry jsou v závislosti na teplotě a vlhkosti prostředí zpravidla pochozí již po 24 hodinách. Pro plné zatížení podlahy doporučujeme počkat 4 – 5 dní.

Anhydritový potěr je vhodný pro většinu interiérových podlah, od bytových domů až po sportovní haly či rozsáhlé administrativní prostory. Cementové potěry lze rovněž využít pro bytové prostory, kanceláře, sportovní haly. Dále jsou ideální například pro prostory bazénů, sklepy a skladové haly.
Anhydritové potěry se takřka nesmršťují, a je je proto možné provádět již od tloušťky 30 mm. Naopak cementové potěry se zráním smršťují, proto je třeba vyšší realizovatelná výška – od 50 mm.
Pokud bude podlaha nepřetržitě vystavena vysoké vlhkosti (bazény, sauny), je nutné vyloučit využití anhydritu. Doporučujeme rovněž zohlednit případný zdroj vlhkosti z těžkých monolitických konstrukcí, kdy je ovlivněna také funkčnost cementových potěrů v návaznosti na typu nášlapné vrstvy.
Potřeba dilatačních spár je ovlivněna smršťováním při zrání. Anhydritové potěry umožňují realizaci ploch až 600 m2 bez dilatace. U cementových potěrů je doporučeno provádět tzv. smršťovací spáry po 16 m2 (max. 36 m2). Při návrhu také doporučujeme vzít v úvahu způsob, jakým bude podlaha zatěžována.

Technické listy